Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna

Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Od czego zacząć » Start z paletkami, niekoniecznie trudny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Start z paletkami, niekoniecznie trudny
PostWysłany: Sob 8:40, 18 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Opis gatunku:
Dyskowiec, paletka (Symphysodon) - rodzaj ryb z rodziny pielęgnicowatych, żyjących w dorzeczu Amazonki, obejmujący gatunki:

* Symphysodon aequifasciata[1] Pellegrin, 1904 (pisane często Symphysodon aequifasciatus[2]) - paletka
* Symphysodon discus Heckel, 1840 – dyskowiec
* Symphysodon tarzoo - odkryty dzięki badaniom genetycznym[3]

Nazwy: dyskowiec i paletka nie należy przyjmować jako polskiej nazwy rodzajowej dla Symphysodon. W tej kwestii od wielu lat toczą się dyskusje zarówno w kręgach naukowych, jak i wśród miłośników akwarystyki.

Cechy charakterystyczne rodzaju:
Przedstawiciele obydwu gatunków mają wysokie ciało w kształcie dysku, silnie bocznie spłaszczone, z długimi płetwami: grzbietową i odbytową, płetwy brzuszne długie i wąskie. Dorastają do ponad 20 cm. Zamieszkują wody stojące lub wolno płynące, bardzo miękkie i kwaśne. Przebywają w strefie przybrzeżnej (litoral), wśród dających im schronienie zwalonych do wody gałęzi i korzeni. Żyją w stadach od 100 do 1000 osobników. Stadem przewodzi intensywnie ubarwiony, silny i szybki samiec alfa. Przewodnik odwraca uwagę drapieżników swoim wyglądem i zachowaniem, co zwiększa szansę ucieczki pozostałych członków stada. Jak wszystkie pielęgnicowate, Symphysodon mają silnie rozwinięty instynkt opieki nad potomstwem, jednak szczególną cechą rodzaju jest sposób karmienia młodych wydzieliną ze skóry obojga rodziców.

Historia:
Odkrycia Symphysodon discus dokonał w 1833 roku J. Nattarer w dolnym biegu Rio Negro w Brazylii. Naukowy opis gatunku sporządził Heckel w 1840 roku. W 1903 roku (w literaturze podawane są daty 1903 i 1904) Pellegrin dokonał pierwszego opisu Symphysodon aequifasciata. Dalsze badania prowadzili m.in. Schultz, Axelrod i Geisler. Odkrywane w kolejnych latach odmiany barwne rodzaju Symphysodon (m.in.: niebieska, brązowa, zielona i czerwona) oraz wzrastające zainteresowanie hodowlą dla potrzeb akwarystyki przyczyniły się do powstanie wielu odmian hodowlanych.

Odmiany hodowlane:
Pierwsze udane próby rozmnażania tych ryb w akwariach doszły do skutku w 1938 r. w Stanach Zjednoczonych. Jednak przełom dokonał się dopiero pod koniec lat 50. kiedy to E. Schmidt-Focke po raz pierwszy odchował paletki niebieskie i zielone. Następne lata przynosiły nowe odmiany ryb i usprawnienie ich hodowli. Kolejny przełom dokonał się pod koniec XX wieku, kiedy za sprawą postępu technicznego i rosnącej popularności tych ryb, pojawiły się ogromne fermy paletek w Azji Południowo-Wschodniej. Ostatnie lata przynoszą wiele nowych odmian barwnych, od jednolicie białych po ryby czerwone z turkusowymi cętkami. Pojawiła się również moda na dzikie ryby odławiane w dorzeczu Amazonki. Nie są one tak efektowne jak odmiany hodowlane, jednak dla koneserów liczy się fakt, że są one w stu procentach naturalne i bardzo wymagające. Organizowane są ogromne wystawy i konkursy akwarystyczne, na których hodowcy najpiękniejszych okazów otrzymują nagrody nawet do 20000 $. W 2002 roku powstał Polski Klub Miłośników Dyskowców (PKMD), który zajmuje się popularyzacją hodowli dyskowców.

Woda: temperatura od 27-29 °C, twardość węglanowa 3°n, twardość ogólna 8°n, pH 6,5
Źródło - Wikipedia

Chciałbym tu opisać wszystko co wiem o paletkach, jednak mój czas jest bardzo ograniczony i ten "poradnik" będzie powstawał systematycznie.
Na co należy zwrócić uwagę...
Przede wszystkim wybieramy akwarium. Według mnie najmniejsze akwarium w jakim powinno hodować się paletki to zbiornik o wymiarach 100x40x50 o pojemności brutto 200 litrów. Niektórzy być może zarzucą mi, że po co taki duży etc. Zbiornik musi być duży, gdyż i te ryby dorastają do sporych rozmiarów. Widziałem nie jeden raz dyska o średnicy większej niż 20 cm.
Oczywiście ryby nie będą tak duże od razu. Będą dorastały pomału... jednak, gdy zakupimy stadko młodych ryb, powiedzmy 8-10 sztuk, łatwiej nam będzie utrzymać dobre parametry wody w takim akwarium, gdzie nie będzie przerybienia. Zapewni to prawidłowy rozwój rybom.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 9:38, 20 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Może troszkę na temat filtracji w akwarium z paletkami.
Ja w swoich akwariach używam filtrów kubełkowych. Wielkość filtra dobieram zawsze większą niż zalecana do zbiornika.
Przykładowo zbiornik 120x40x50 - filtracja tetra tec ex 1200
Paletki to jednak straszne brudasy, dlatego sam filtr kubełkowy nie do końca spełnia swoje zadanie. Działa jako typowo biologiczny.
W akwarium jest też drugi filtr, odpowiedzialny za filtrację mechaniczną.
Ja używam w swoich akwariach głowic i gąbek firmy Atman. Głowice te są praktycznie nie zniszczalne.
Przykładowo zbiornik 120x40x50 - głowica Atman at-202 + gąbka w rozmiarze 3.
Taka nadfiltracja korzystnie wpływa na parametry wody oraz zachowanie samych ryb. Nie zwalnia to jednak od podmian wody. W tym konkretnym akwarium, podmiany są robione raz w tygodniu (najczęściej sobota) w ilości około 20% objętości.
Woda uzupełniana jest wodą z filtra RO i uzdatniana PG Hydro Mineral.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Start z paletkami, niekoniecznie trudny
  Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Od czego zacząć
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin