Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna

Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Rośliny i ich pielęgnacja » Mini poradnik mojego autorstwa
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Mini poradnik mojego autorstwa
PostWysłany: Nie 22:52, 18 Lut 2007
Kasandra
Nowy użytkownik

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Mini Poradnik
Rośliny akwariowe tak jak i ryby wymagają od akwarysty opieki i troski. Moim zdaniem wymagają nawet więcej. Sama opieka to jednak nie wszystko. Musi to być poparte odpowiednią wiedzą. Ten poradnik, to nie będzie bardzo rzeczowa instrukcja jak z roślinami postępować, ale postaram się Państwu zwrócić uwagę przynajmniej na najważniejsze rzeczy o których nie wolno zapominać. Na co należy zwrócić uwagę przedewszystkim? Najważniejsze rzeczy o które musimy zadbać to: oświetlenie akwarium, odpowiednie parametry wody oraz nawożenie (jedzonko dla naszego ogrodu).

1. Oświetlenie. Tutaj temat jest bardzo obszerny. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę:

- ilość światła - jest to suma mocy świetlówek zamontowanych w akwarium. Przeciętnie przyjmuje się za minimum 0,5 watta na 1 litr wody w akwarium. Profesjonaliści używają oświetlenia 1 watt i więcej na 1 litr wody. Co oznacza to dla nas, zwykłych akwarystów? Przede wszystkim fakt iż producenci pokryw do naszych zbiorników nie przewidują chyba hodowli roślin. Montują zbyt mało świetlówek i za małej mocy do pokryw. Przykład: akwarium o pojemności 112 litrów brutto. W pokrywie mamy standardowo 2 świetlówki o mocy 18 watt. Łatwo policzyć stosunek mocy świetlówek to pojemność akwarium. 112 litrów / 36 watt = 0,31 watta na litr wody. Jak widać z powyższego przykładu nie będą nam na pewno w takim baniaku rosły rośliny, które wymagają większej ilości światła. Jak zaradzić temu problemowi? Można przerobić pokrywę i dołożyć kolejną świetlówkę bądź dwie. Inną dobrą metodą, choć już nie tak skuteczną jest zastosowanie odbłyśników z polerowanego aluminium. Tańszą alternatywą jest wyklejenie pokrywy folią samoprzylepną - tzw. Lustrzaną. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy oświetleniu akwarium? Należy pamiętać, żeby barwa zastosowanego światła była zbliżona do wartości 6500 kelwinów, taką barwę ma naturalne światło dzienne w tropikach.

2.Parametry wody.

Tu już raczej bardziej musimy się dostosować do ryb niż do roślin a rośliny dobrać do obsady zbiornika. Jak wiadomo rośliny pochodzą z różnych biotopów. Ich naturalne środowisko jest bardzo zróżnicowane. Jedne żyją i rosną w wodach miękkich, inne zaś w wodach twardych. Jedne lubią temperaturę niższą, inne zaś wyższą. Różne jest także PH. Przy wyborze roślin powinniśmy zwrócić uwagę na ten fakt, jednak nie jest żadną tajemnicą, że rośliny nie pochodzą z naturalnych zbiorników i przez lata są hodowane przez hodowców. Na pewno też w jakimś stopniu zmieniły się ich wymagania co do parametrów wody oraz temperatury. Na wielu stronach internetowych można poczytać o wymaganiach roślin i najlepiej stamtąd je dobrać do swojego akwarium

3.Nawożenie - odżywianie.

Tu też jest temat rzeka. Aby roślinom zapewnić odpowiedni wzrost należy zadbać o prawidłowy skład pierwiastków w wodzie. Tymi pierwiastkami są:
azot N
fosfor P
potas K
wapń Ca
magnez Mg
siarka S
żelazo Fe
miedź Cu
mangan Mn
cynk Zn
bor B
molibden Mo
chlor Cl
Nie są to wszystkie pierwiastki, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Należy też pamiętać, że nawozy w płynie niekoniecznie muszą do końca rozwiązać nasz problem, ponieważ część roślin pobiera nawozy przez korzenie, nie tylko przez same liście. Co zrobić aby rozwój był prawidłowy? Są specjalne podłoża typowo do akwarii roślinnych. Nie chcę przytaczać tu przykładów, gdyż nie chcę być posądzona o reklamowanie produktów różnych firm. Na końcu artykułu podam, jakich nawozów używam, oraz na jakim podłożu rosną moje rośliny. Jest jednak jedno ale... Co zrobić kiedy w baniaku już znajduje się podłoże? Jest wyjście z tej sytuacji. Na rynku są też nawozy w formie tabletek, kulek tudzież pałeczek nawozowych.O tym jak ważne są składniki odżywcze (pierwiastki) w przypadku roślin akwariowych, zapewne nie muszę pisać. Niemniej jednak, nie każdy zdaje sobie sprawę, iż do prawidłowego rozwoju roślin potrzebna jest codzienna dawka owych składników. Każdy z producentów podaje jakie dawki dzienne, bądź przy podmianach wody należy stosować aby w baniaku nawożenie było zbilansowane. Należy dokładnie czytać instrukcje na opakowaniach, jednak nie do końca sugerować się tym co podaje producent. Zalecane dawki najlepiej na początku podzielić przynajmniej na połowę i tak zacząć przygodę z nawożeniem. Potem to już tylko baczne obserwacje … PAMIĘTAJ !!! Nie nawozimy akwarii które są nowo założone, muszą one najpierw dojrzeć, ustabilizować w sobie równowagę biologiczną. Nie można też podawać zbyt dużych dawek nawozów, ponieważ zamiast to pomóc - na pewno zaszkodzi. Pojawią się glony różnego rodzaju a z tą plagą walka jest długa i bardzo trudna.

4. Inne czynniki - dodatki.

Najpopularniejszym dopalaczem dla roślin jest dodatek CO2 do wody. Stymuluje on rośliny do szybszego procesu fotosyntezy a co za tym idzie wzrostu. O czym należy jednak pamiętać przy podawaniu co2? Przede wszystkim, by nie ustawić zbyt dużej jego ilości podawanej do wody. Co2 potrafi znacznie obniżyć PH a co za tym idzie doprowadzić do śmierci ryb. Ryby nie zniosą większego skoku PH niż 0,5 stopnia. Przy wyższym skoku odchorują to bądź zdechną. Należy też pamiętać, że jeżeli zwiększymy, zmusimy rośliny do szybszego wzrostu to automatycznie zwiększymy ich zapotrzebowanie na pokarm (pierwiastki) i powinniśmy zwiększyć ilość podawanego nawozu. Ilości te jak zwykle trzeba dobrac indywidualnie. Nie ma jednej recepty na nawożenie. Każdy zbiornik jest inny.

5. Sadzenie roślin.

Przy sadzeniu roślin najlepiej na początku zrobić sobie szkic rozmieszczenia roślin na kartce. Będzie to tak zwana kompozycja. Należy też pamiętać, że rośliny tak jak ryby - ładniej prezentują się w grupie niż jako pojedyncze egzemplarze. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich roślin. Niektóre są na tyle okazałe, że bardzo dobrze wyglądają sadzone jako jeden egzemplarz. Należy pamiętać, że rośliny wysokie sadzimy wzdłuż tylnej i bocznych ścian akwarii, rośliny średnie w środkowym planie, natomiast rośliny niskie z przodu baniaka. Należy też pamiętać o prawidłowym umieszczeniu roślin w podłożu. Korzenie nie powinny być pozaginane, jeśli są za długie można je obciąć. Nie można rośliny sadzić zbyt głęboko ani za płytko. Jeśli rośliny są z tzw. ścinki to staramy się je wsadzić w podłoże jak najpłycej, jednak na tyle, żeby nie wypływały na powierzchnię wody. Rośliny ze ścinki jeśli zapewni im się odpowiednie warunki to po okresie tygodnia powinny się ukorzenić.

6. Na co zwrócić uwagę.

Rośliny najlepiej kupować od małych hodowców. Duże firmy hodują rośliny w szklarniach na powietrzu. Jeśli takiej roślinie nie zapewnimy odpowiednich warunków, swoja drogą bardzo dobrych warunków, to gwarantuję że bardzo szybko zgnije. Dlatego nawet roślina ze ścinki hodowana pod wodą przyjmie nam się na pewno lepiej niż ta hodowana na powietrzu.

7. Podsumowanie.

Obiecałam podzielić się informacjami na temat podłoży oraz nawozów stosowanych w moich akwariach. Otóż jako podłoży używam:
- podkład SERA-FLORADEPOT-jest to warstwa od 0,5 do 1 cm.
-cienka warstwa żwiru rzecznego o granulacji 1-2 mm
- warstwa podkładowa-MHK-AQUAGRUNT
- warstwa wierzchnia-MHK-FITUS
Nawożenie - pełny zestaw nawozów firmy AQUA-ART. Są to nawozy:
- PLANTA GAINER CLASSIC
- PLANTA GAINER PRO MACRO
- PLANTA GAINER PRO FERRO+
- PLANTA GAINER PRO MICRO
Jako że używam wody z filtra osmotycznego dodatkowo dodaję do wody preparat o nazwie Planta Gainer PRO Hydro Mineral . Dodatkowo co około pół roku dodaję do podłoża nawóz w pałeczkach firmy MHK. Nie należy się sugerować tym co zostało napisane o nawozach, Można używać różnych na pewno z podobnym bądź lepszym skutkiem. Ja opisałam to czego używam u siebie w akwariach. Dodatkowo używam butli wysokociśnieniowej z co2.
Na pewno nie jest to szczegółowy poradnik dotyczący pielęgnacji roślin akwariowych, lecz na pewno w jakiś sposób Państwu pomoże.
Pozdrawiam


Post został pochwalony 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 13:00, 16 Gru 2016
Tomasz87
Nowy użytkownik

 
Dołączył: 16 Gru 2016
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Fajny poradnik. Z większą częścią artykułu się zgadzam.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Mini poradnik mojego autorstwa
  Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Rośliny i ich pielęgnacja
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin