Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna

Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Sprzęt oraz akcesoria » Porównanie podłoży Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Porównanie podłoży
PostWysłany: Śro 21:16, 15 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Tutaj w opisach zamieszczę opisy podłoży oferowanych, jako typowe dla akwarystyki roślinnej.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Rataj Stare Dno
PostWysłany: Śro 21:21, 15 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Aquaclay ground stare dno

Wzbogacony substrat akwarystyczny. Tworzy go drobny piasek kwarcowy Stare Dno, który jest organiczno-mineralnym kompleksem substancji odżywczych i aktywnych spor bakterii. Stare Dno jest uzupełnione o granule iłowe Aquaclay Ground. Główną zaletą tych granuli jest porowatość wewnętrzna. Tysiące porów wielokrotnie zwiększają aktywną powierzchnię substratu /280 m2 na 1 litr substratu/ i są idealnym siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych, których spory są w Starym Dnie. Granule Aquaclay Ground są poza tym lekkie, dzięki czemu dno w akwarium nie ubija się. Dzięki temu jest możliwy powolny ruch wody i równomierne rozłożenie ciepła w całym profilu dna.

Sposób użycia:
Aquaclay Ground Stare Dno ukształtować w akwarium do warstwy ok. 2-4 cm. Warstwę tę zasypać cząstkami Aquaclay Ground tak, aby całkowita warstwa substratu miała przy szybie przedniej grubość ok 5 cm a przy szybie tylnej ok 10 cm. Na w ten sposób przygotowane dno bardzo ostrożnie nalewać wodę, aby cząstki powoli nasiąkły wodą oraz, aby nie mącić wzbogaconego substratu w dolnej części dna.

Podłoże faktycznie mąci wodę. Należy je przykryć warstwą innego żwiru. Dobrze jest do podłoża dodać kulki, pałeczki nawozowe. Substrat jeden z tańszych oferowanych na rynku. Używam go w dwóch baniakach i zdecydowanie mogę polecić.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Aquaclay Ground
PostWysłany: Śro 21:24, 15 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Aquaclay ground

Ekologiczny substrat akwarystyczny. Tworzą go granule iłowe wielkości 1-4 mm. W porównaniu z zazwyczaj używanymi piaskami granule mają wiele zalet. Wewnątrz mają tysiące porów, które wielokrotnie zwiększają aktywną powierzchnię oczyszczającą (280 m2 na 1 litr substratu). Wielkość tej powierzchni jest wprost proporcjonalna do liczby użytecznych bakterii nitracyjnych i nitryfikacyjnych, które mają zasadnicze znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej w akwarium.
Granule Aquaclay Ground są oprócz tego lżejsze, niż ziarnka piasku. Substrat nie ubija się. Lepsza cyrkulacja wody zapewnia optymalne doprowadzanie substancji odżywczych i równomierne rozłożenie temperatury w całym profilu dna. Są to optymalne warunki dla rozwoju korzeni roślin w akwarium.

Sposób użycia:
Aquaclay Ground nasypać do akwarium i ukształtować tak, aby warstwa przy szybie przedniej miała grubość ok.5 cm a przy tylnej ok.10 cm. Wodę nalewać powoli i ostrożnie, aby granule zdążyły nią nasiąknąć. W ten sposób przygotowany substrat potrzebuje kilka tygodni na osiedlenie i aktywację bakterii, dlatego lepiej jest użyć Aquaclay Ground tylko jako warstwy kryjącej. Jako podkładu należy użyć Aquaclay Ground Stare Dno, tzn. substratu wzbogaconego o substancje odżywcze i aktywne bakterie.

Podłoże dosyć kłopotliwe w użyciu, ze względu na niską wagę. Trzeba to podłoże zalewać bardzo pomału. Ja napewłniałem baniak przy pomocy wiadra i rurki od napowietrzacza. Tylko mała część podłoża podniosła się z dna. Bardzo ciekawa jest kolorystyka podłoża. Ma ceglasty kolor. Po nasiąknięciu podłoże przestaje wypływać i nie jest zbite. W jednym z akwarii mam zastosowane stare dno jako podkład i to podłoże na wierzch.
Bardzo ładnie jego kolor kontrastuje z zielenią roślin.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Aqua Grunt MHK
PostWysłany: Sob 8:06, 18 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Kolejne podłoże na tapete ...
AQUAGRUNT

Specjalne podłoże do hodowli roślin akwariowych. Wzbogacone związkami mineralnymi i żelazem. Nie zawiera azotanów ani fosforanów. Sprzyja ukorzenianiu się roślin i sprawia, że pięknie się rozrastają.
Lekkie, niezwykle porowate podłoże, dzięki któremu substancje odżywcze w łatwy sposób docierają bezpośrednio do korzeni roślin. Ułatwia przepływ wody przez podłoże, co wiąże się ze zwiększoną zawartością tlenu i zapobiega powstawaniu stref beztlenowych. Duża powierzchnia aktywna – porowata – jest miejscem rozwoju pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych, które są odpowiedzialne za rozkład trujących związków w akwarium.

Analiza: Si02 – 55%, Al2O3 – 35%, Fe203 – 3%, MgO – 0,5%

Opakowanie – 3 l.

Podłoże zupełnie nie nadaje się do zastosowania "na wierzch". To już substrat i należy koniecznie je czymś przykryć. Sama struktura podłoża dość fajna, kolor jasny, dość atrakcyjna cena.
Moim zdaniem to dość dobre podłoże.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez RobertElk dnia Sob 8:09, 18 Sie 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
MHK Filtus Floran
PostWysłany: Sob 8:09, 18 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
I następne do porównania...
FLORAN

specjalne podłoże dla roślin akwariowych. Lekkie, o dużej porowatości. Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji do wody i pozostaje wobec niej obojętny. Ułatwia przepływ substancji odżywczych, zapobiega powstawaniu stref beztlenowych i sprawia, że rośliny szybko się ukorzeniają. Rozwinięta struktura porów poszczególnych ziaren sprawia, że rozwijają się w nich pożyteczne bakterie nitryfikacyjne i sprzyja to oczyszczaniu się zbiornika ze związków azotowych.

Te podłoże używałem najczęściej a w zasadzie używam. Dlaczego ?
Bardzo dobre podłoże, pasuje mi kolor (ciemny), dość ekonomiczne w zakupie. Koszt opakowania 4 litry w okolicach 13 zł. Wielkim minusem, jest konieczność bardzo dokładnego płukania tego podłoża, jednak naprawdę użycie jego rekompensuje poniesione nakłady pracy.
Bardzo dobre podłoże za przyzwoitą cenę.
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Sera Floredepot
PostWysłany: Sob 8:20, 18 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Następnym podłożem, jakie trafiło pod lupe jest:

SERA FLOREDEPOT jest jednym ze stymulatorów firmy Sera.
Jako podłoże na długi czas, SERA FLOREDEPOT jest stosowany przy urządzaniu nowych akwariów, w których powinien być ułożony w miejscach przeznaczonych dla roślin.
SERA FLOREDEPOT zawiera oczyszczony piasek, specjalnie spreparowany torf, pierwiastki śladowe i substancje odżywcze dla roślin.
Zdrowy wzrost roślin zapewniają zachowujące długotrwałą aktywność substancje humusowe.
Przy stosowaniu SERA FLOREDEPOT rośliny wykształcają o wiele silniejsze korzenie i więcej liści.
Jakość korzeni jest szczególnie istotna dla zdrowego wzrostu roślin.
SERA FLOREDEPOT przez wiele lat zapewnia właściwe warunki wzrostu dla roślin wodnych.
Ważne jest przy tym, że substancje stymulujące wzrost roślin nie są uwalniane od razu, dzięki czemu nie następuje burzliwy wzrost glonów.
Po 4-6 tygodniach od urządzenia akwarium zaczynamy stosować nawozy dla roślin wodnych, które później stosujemy jeden raz w tygodniu.
Zalecamy przemienne dodawanie do wody w akwarium preparatu SERA FLORENA i SERA FLORENETTE A.

Podłoże to występuje w dwóch opakowaniach - 4,7 kg oraz 2,4 kg. Podłoże to to typowy substrat. Tego podłoża używam w baniakach, gdzie rośliny są bardzo wymagające. Dodatkowym atutem, jest fakt, że w nowych akwariach - substancje odżywcze zawarte w substracie są uwalniane stopniowo i nie przedostają się do wody. To podłoże usypujemy na samo dno. Warstwa powinna wynieść 0,5 do 1 cm.
Moje obserwacje - do akwarium o pojemności 112 litrów wystarczy opakowanie 2,4 kg. Do akwarium 240 litrów 4,7 kg. Akwarium 375 litrów 2x4,7 kg. Substrat działa około 8 miesięcy, potem uzupełniłem podłoże kulkami nawozowymi filtus premium.
Podsumowanie: Bardzo dobre podłoże, nie kłopotliwe w użyciu, długotrwałe działanie. Minusem jest cena, która jednak w perspektywie czasu się amortyzuje.
POzdrawiam
___________


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 15:11, 28 Sie 2007
Garbus
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 59
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Iłowa


Nstępne podłoże to BIOGRUNT firmy AQUABOTANIQUE.
Zastosowanie: Dno akwarium przykryć około 3-centymetrową warstwą Biogruntu wyrównać i przysypać 5- centymetrową warstwą żwiru kwarcowego frakcji 2-4mm. Po wyrównaniu żwiru można przystąpić do obsadzania dna roślinami wodnymi za pomocą długiej pensety
Aby biogrunt nie mieszał się ze żwirem najlepej jest oddzielić go od żwiru za pomocą nylonowej siatki.
BIOGRUNT w odróżnieniu od zwykłego żwirku działa jak gąbka -
wchłania wszystkie nadmiary różnego rodzaju pierwiastków z wody, które rośliny w danej chwili nie są w stanie wykorzystać (jeżeli nadmiar pozostaje w wodzie, wykorzystują to glony które w szybkim tępie opanowują zbiornik), z drugiej strony natomiast pozwala na "odebraniu" magazynowanych pierwiastków, których akurat brakuje w akwarium roślinom - dzięki temu mają one zapewnione odpowiednie stężenia mikro i makro elementów niezbędnych do odpowiedniego wzrostu.
- Ułatwia dojrzewanie akwarium,
- intensyfikuje wzrost roślin,
- przyspiesza proces ukorzeniania się roślin,
- opóźnia procesy starzenia się akwarium,
- jest doskonałym siedliskiem dla flory bakteryjnej dna.
Efekty działania biogruntu można dostrzec po miesiącu użytkowania.

Cena: 29,90zl za opakowanie 4l


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 8:40, 29 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
A jakie doświadczenia własne z tym podłożem ?
Ja na razie jestem w fazie "testów" tego podłoża, dlatego nie napisałem na jego temat nic Smile
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 19:34, 29 Sie 2007
Garbus
Zainteresowany użytkownik

 
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 59
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Iłowa


Autentycznie podłoże leży w kartonie koło biurka i czeka na nowe akwa 240l Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 8:35, 30 Sie 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Niestety usunę te wątki, po tym jak podłoże przejdzie testy u mnie. To że podłoże leży pod biurkiem, nie ułatwia jego oceny... Tutaj publikujemy sprawdzone informacje n/t podłoży... W mojej piaskownicy mamy fajny piasek Smile Postawie pod biurko i ocenie Very Happy
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 10:21, 03 Paź 2007
Emi
Moderator

 
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 329
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Mój Biogrunt leży nie pod biurkiem a pod roślinami i nie narzekam ani ja ani rośliny.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Re: Aqua Grunt MHK
PostWysłany: Sob 10:11, 13 Paź 2007
michdom74
Znawca tematu

 
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Pytnie:

Cytat z opisu Aqua Gruntu Filtusa:

"Podłoże zupełnie nie nadaje się do zastosowania "na wierzch". To już substrat i należy koniecznie je czymś przykryć."

Dlaczego? Czym grozi nie przykrywanie? Dzięki za odpowiedź.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 20:34, 13 Paź 2007
Emi
Moderator

 
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 329
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5


Tym, ze zbyt duża ilość substancji odżywczych przedostanie się do słupa wody co może skończyć się glonami.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 22:01, 13 Paź 2007
michdom74
Znawca tematu

 
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


To jeszcze jedno pytanie. Jak długo te pierwiastki utrzymują sie w takich podłożach. Tzn. czy po roku lub więcej tracą swoje właściwości?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 6:59, 14 Paź 2007
RobertElk
Administrator

 
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ełk


Witam.
Pierwiastki które są w podłożach, działają 10-12 miesięcy. Potem podłoże należy wzbogacić pałeczkami, kulkami ...
POzdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Porównanie podłoży
  Forum Akwarystyka roślinna Strona Główna » Sprzęt oraz akcesoria
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin